Внаслідок ударів росії по нафтопереробних заводах минулого року в Україні виник дефіцит пального та почалось неконтрольоване зростання цін внаслідок скасування державного регулювання цін на паливо. Завдяки міжнародній економічній підтримці та імпорту палива з ЄС паливну кризу вдалось врегулювати та стабілізувати.
Незважаючи на те, що на сьогодні паливний ринок України є забезпеченим, ціни помірні та мають тенденцію на зниження за перше півріччя 2023 року, внаслідок повернення акцизного податку власників автівок чекають додаткові витрати на пальне.
На графіку показано як змінювались ціни з початку цього року, а саме: ціна бензину знизилась на 6-7 гривень, дизельного палива – більш, ніж на 10 гривень, а вартість скрапленого газу для автомобіль знизилась на 8 грн.
Для порівняння, вартість бензину А-92 у червні минулого року сягнула рекордної позначки та становила 50 грн 38 коп., бензину А-95 – 51 грн 63 коп., дизпалива 56 грн 68 коп. та автомобільного газу 41 грн 24 коп. Ціни до кінця 2022 року були стабільно високими та з початку 2023 почали падати.
Станом на червень 2023 року вартість бензину А-92 становить 43 грн 16 коп., бензину А-95 – 45 грн 53 коп., дизпалива 44 грн 70 коп. та автомобільного газу 21 грн 79 коп.
Яку ціну можна очікувати на ринку палива?
Директор консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн прогнозує, що ціна за літр бензину А-95 може подорожчати на 9-11 грн до 54-56 грн, дизельного пального – на 6-8 грн до 51-53 грн, автомобільного газу – на 2-3 грн до 23-24 грн.
Для чого необхідне повернення податків на довоєнний рівень?
Насправді, все дуже просто: держава недоотримує в бюджет велику частину податку, який в довоєнний період становив 20%, зараз становить 7%.
– У 2022 році недоотримання внутрішнього ПДВ становило 6,7 млрд грн. За той же період недоотримання ПДВ на імпорт досягло 24,7 млрд грн, – зазначив голова податкового комітету Данило Гетьманцев.
Існує багато дискусій щодо того, чи вирішить повернення податків надходження коштів до бюджету, оскільки частина бізнесу може стати тіньовою без належного державного контролю.
– Чи частка тіньового ринку збільшиться, важко сказати. З одного боку, нічим “розбадяжувати”. З іншого боку – підвищення податкового тиску провокує ухилення від сплати податків по всьому світу, – зазначає голова мережі АЗС SunOil Леонід Косянчук.
– ПДВ – дуже криміналізований податок. Існує багато схем з ухилення, за липовими касовими чеками, наприклад. Держава не могла ефективно протистояти цим схемам, –зазначає Сергій Куюн.
Чи вплине зростання цін на паливо на інфляцію?
Паливна складова дійсно впливає на велику частину товарів, хоча великих коливань очікувати не варто.
– Це привід для спекуляцій – вішають все на пальне. Якщо паливо в собівартості товару для виробника подорожчає, наприклад, на 2%, то ціни чомусь зростають при цьому на 10%, – повідомляє Сергій Куюн.