П’ятниця, 28 Січня
Shadow
Головна » Актуально » » Григорій Олійник: відверто про бюджет та перспективи Шепетівки

Григорій Олійник: відверто про бюджет та перспективи Шепетівки

Григорій Олійник: відверто про бюджет та перспективи Шепетівки

Наприкінці року часто виникають запитання: що вдалося зробити за цей період? І шепетівчани – не виключення. Вболіваючи за долю громади, жителі прагнуть зрозуміти, чи є зрушення на краще. Адже соціальні мережі часто розганяють теми «зради», а як розібратися у справжньому стані речей, пересічні містяни не знають. Наша редакція отримала чимало звернень з проханням надати об’єктивну інформацію, в першу чергу, про фінанси та бюджет Шепетівської громади. Журналісти інформаційного порталу «Хмельниччина північ» звернулися до Григорія Олійника, депутата Шепетівської міської ради, голови комісії з питань соціально-економічного розвитку громади, бюджету та фінансів, очільника фракції «Наш край», з проханням зробити оцінку реальному стану справ. Депутат погодився на відверту розмову. Ми наводимо пряму мову народного обранця з приводу важливих аспектів роботи міської ради.

Про планування роботи комунальних підприємств

Очоливши бюджетну комісію, я, насамперед, був націлений на побудову чітких, загальноприйнятних «правил гри» та впровадження в дію механізму, який змусив би працівників апарату, комунальних господарств та інших служб, дотичних до розвитку громади, працювати у професійній парадигмі – злагоджено, планово, та найголовніше – відкрито й прозоро. Це дозволило б за конкретними показниками відстежувати рівень ефективності роботи кожного підрозділу.

Наприклад, у місті всі комунальні підприємства, незважаючи на те, що це є прямою вимогою законодавства, працювали без затверджених сесією фінансових планів. Як можна працювати без планування своєї діяльності? Без прорахунків доходів, аналізу структури витрат, карти ризиків? Так успішного розвитку підприємства ніколи не буде. Однак, попри численні звернення та подання від нашої комісії у поточному році, жодний квартал не був належно прорахований. І лише у вересні вдалося вийти на розробку самих фінпланів.

Мушу зауважити, були здійснені неодноразові спроби «обійти цю непотрібну писанину», домовитися про скасування вимоги тощо. Зараз комунальні підприємства все-таки подали фінансові плани у вересні на наступний рік, однак вони були виконані неналежним чином, тому нашій комісії довелося їх повертати на доопрацювання.

Наразі плани доопрацювали та затвердили. В результаті, подані фінансові плани комунальних підприємств показали, що на наступний рік вони приноситимуть прибуток, а до цього – тільки збитки. Ось тепер розуміємо, що лише за умови чіткого планування, аналізу та контролю кожної статті витрат і доходів можлива ефективна робота.

Про соціально-економічний розвиток

Наступний блок питань, який дещо зрушився з місця, але якість його досить низька, – це Програма соціально-економічного розвитку Шепетівської ТГ.

До нашої каденції вся ця програма затверджувалася в поточному році на поточний рік, хоча це категорично неправильно та є знову ж таки порушенням законодавства. Власне, програми соціально-економічного розвитку мають затверджуватися перед затвердженням міського бюджету. Адже бюджет – це кошторис виконання цих програм.

Також під час роботи, ми побачили проблему в тому, що більшість управлінь виконкому до формувань програм підходять формально, без чітких індикаторів. Всі говорять, що немає грошей. Так, це правда. Але, щоб вирішити загальне питання, потрібно відразу формувати план робіт, при цьому, врахувати весь спектр задач, проаналізувати цифри та факти. Так, як нині всі служби просять грошей на вирішення «точкових» проблем без розуміння загальної картини. Формулювання очікуваних результатів показниками «покращимо» або «зменшимо» без чіткого вказання «на скільки відсотків від такої-то цифри», тобто, розмивання результатів без чітких кількісних та якісних показників – це, як мінімум, непрофесійність.

Усі профільні програми мають формувати головну – Програму соціально-економічного розвитку. А до кожної її статті має бути стаття бюджету, тобто, кошторису виконання програми.

У зв’язку з невідповідністю підготовки ми спільно з колегами-депутатами на сесії від 25 листопада повернули документи на доопрацювання за вище зазначеними критеріями.

Про борги за землю

Наразі наша комісія працює над питанням стягнення боргів за оренду землі. Однак, що мене обурює, працівники апарату так і не змогли зробити повний реєстр боргів за землю. Не можуть надати інформацію щодо дій, які були вчинені для того, щоб стягнути той чи інший борг.

У той час, як більшість підприємців своєчасно платить оренду за землю, окремі – ігнорують це зобов’язання. Закінчився договір оренди, а діяльність і надалі продовжується. Несплата обґрунтовується втратою документів та безліччю інших причин.

І такі нюанси колосально впливають на соціально-економічний розвиток нашої громади. Адже ці кошти можна було б спрямувати на вирішення тієї чи іншої проблеми.

Про стратегію розвитку громади

Цього року створили робочу групу щодо розробки стратегії розвитку міста, яка діятиме до 2025 року. Для мене – це великий крок вперед, адже це – карта, якою ми будемо рухатися і розвиватися. Якщо є стратегія, бачення обсягу робіт, тоді буде відбуватися поетапна розбудова економіки та соціальної сфери міста.

Якщо всі говорять про залучення інвестора, то, передусім, потрібно розібратися, що ми маємо та що можемо запропонувати інвестору. Тому стратегія розвитку міста – це не просто документ, це – необхідність. Маючи чітко розроблений такий документ, ми чітко окреслимо свої сильні та слабкі сторони, потенційні ризики. Так, про них теж потрібно відкрито говорити.

Про тарифи на комунальні послуги

Сьогодні місто діє за принципом вирішення «аварійних» проблем, і, фактично, не ведеться робота по плановому реформуванню комунальних мереж. Так, не вистачає грошей, і це факт. Однак, наприклад, у деяких комунальних підприємств адміністративні витрати вищі, порівняно з іншими містами, а вони лягають у вартість тарифів.

Це є однією з причин, чому я завжди наполягаю, щоб всі комунальні підприємства надавали у відкритий доступ щоквартальну звітність. Знову ж таки, це не моя особиста забаганка, це передбачено господарським кодексом для відповідних установ. Крім того, вони мають надавати інформацію про весь порядок нарахувань, в тому числі, – преміальних.

Сьогодні комунальні підприємства не мають інвестиційних програм, немає розуміння, коли та де буде поточний чи капітальний ремонт. Так, відбувається оновлення, наприклад, зараз діє програма «Питна вода», замінюється водогін, купляються насоси й інше обладнання. Ці речі відбуваються частково за рахунок міста, також за рахунок коштів обласного чи державного бюджетів. Проте, як вони вплинуть на якість послуг та ціну за воду, на скільки конкретно буде економія води, депутатський корпус відповіді не має.

Це дуже добре, коли ми можемо залучити державні кошти, але хочеться мати розуміння, коли та що робити, який взагалі обсяг робіт, яке фінансування потрібне. На ці відповіді нам і дають розроблені інвестиційні програми.

Про роботу депутатського корпусу

Звичайно, всі депутати з різних політичних сил. Але це, здебільшого, не впливає на вирішення питань. У нас є висококваліфіковані колеги, які працюють не від сесії до сесії, а щодня. Хоча, відверто, є і такі, які ігнорують системну роботу в раді, які з тих чи інших причин не висловлюють своїх думок і так далі. З такими колегами важко працювати та виникає ризик прийняття невірного або некоректного рішення. Ми всі живемо в цьому місці, нам потрібно керуватися не тим, що скаже фракція, а власним баченням, адже ми живемо тут, ми повинні знати всі проблеми та спрямовувати роботу громади на розвиток.

Про співпрацю з апаратом міської ради

Відчувається певна аморфність окремих співробітників та бажання «відсидітися», як раніше. Проте зміни все-таки відбуваються, зокрема, значно покращилася робота в апараті по процедурі внесення інформації та завчасного інформування депутатів про ті, чи інші проєктні рішення.

Про перспективи для міста

Як би не хотілося впевнено й оптимістично дивитися на майбутнє, чекати швидких докорінних змін нереально. Вважаю, найголовніше – дотиснути формування прозорих та чесних правил гри для кожної ланки господарювання. Детальний аудит усіх сфер функціонування міста, якісні (!) профільні програми, якісна загальна Програма соціально-економічного розвитку з кількісними та якісними очікуваними результатами, реальний бюджет на основі програми, бачення майбутніх кроків на основі Стратегічного плану розвитку – це ті речі, які є фундаментом доброї роботи. Штукатурити стіни чи класти підлогу в будинку, де тече дах і вибиті вікна, – справа марна.

Популярні пости