
На Хмельниччині та загалом по всій Україні, після масованих обстрілів, біля АЗС знову вибудовуються черги. Однак, як зазначають фахівці, дефіциту палива немає. Якщо ж дефіциту палива немає, то чому на заправках знов є черги?
Окрім ажіотажу, викликаного побоюваннями, що трейдери не зможуть закупляти пальне, причина може полягати в тому, що не всі АЗС працюють за відсутності світла. Хоча більшість АЗС забезпечені генераторами, на деяких із них можуть працювати не всі колонки.
– Дефіциту дизельного палива та бензину не передбачається, але ціни на деяких заправках можуть зрости. Наразі середньозважена ціна дизельного пального в Україні становить 54,48 гривні. А після певного стрибка 21 листопада зростання тарифів на дизельне пальне на окремих АЗС є скоріше штучним, аніж економічно обґрунтованим, – наголошують експерти.
Також аналітики ринку повідомляли, що українські трейдери оминули проблему нестачі палива та укладають контракти на купівлю дизелю. Тобто, подорожчання на деяких АЗС можуть бути пов’язані з ажіотажем. Що ж стосується бензину, то за інформацією аналітиків, він знаходиться у профіциті.
– Є певні проблеми, пов’язані з ажіотажем. Тобто, попри наявність достатньої кількості палива і запевняння трейдерів, що палива вистачає, все одно ми бачимо черги. Деякі трейдери скористалися підвищенням попиту для того, щоб підняти ціни і більше заробити. На мій погляд це підняття є необґрунтованим і неетичним, – розповів Геннадій Рябцев, головний консультант у Національному інституті стратегічних досліджень.
Втім, є дещо інші причини для незначного зростання ціни на дизельне паливо в Україні. А саме, залежність українських компаній від європейського ринку пального, на якому відбувся стрибок ціни.
– Бачимо, що ситуація з дизельним паливом найскладніша, але в листопаді ціна може максимально підвищитися лише на 1-2 гривні за літр, – сказав Сергій Куюн, директор ТОВ «Консалтингова група А-95».
Також, за словами експерта, витрати на живлення генераторів не є такими колосальними, щоб спричинити дефіцит або підвищення цін на паливо. До того ж, сезон піка витрат палива, що припадає на кінець літа, вже позаду.
– Витрати на генератори сильно переоцінені. Ці витрати, порівняно з тим, скільки влітку витрачали аграрії, незначні. Тому не можна казати про різке збільшення обсягів споживання восени, – пояснює Геннадій Рябцев.
На яких АЗС є генератори:
- Мережа WOG обладнала генераторами близько 300 своїх станцій, або 90% загальної кількості.
- На середину листопада понад 70% АЗС ОККО обладнані генераторами, у найближчі місяці їх кількість буде збільшено.
- Мережа БРСМ має тільки близько 25% станцій, обладнаних генераторами на середину листопада.
- Заправки SOCAR будуються одразу з генераторами.