Шахрайство в мережі набуває нових форм. Існує воно і в популярній, переважно серед молоді, соцмережі Instagram. В Україні є декілька десятків “чарівниць”, які надають онлайн-послуги з пророкування майбутнього, приворотів-відворотів, інспектують оселю на наявність сил зла, чистять ауру, а деякі – гаманці довірливих користувачів.
Так, цьогоріч у листопаді, онлайн-ворожка надурила українку на 50 тисяч гривень, а та подала до суду, пише Dev.ua. Жителька Чернігівщини вирішила скористатись інтернет-чарами і замовила у ворожки “обряд” та “молитву” на загальну суму у 5 500 грн.
Потенційна виконавиця замовлених послуг попросила клієнтку поповнити їй телефонний рахунок на 200 грн і замовниця виконала її прохання. Після цього замовниця перерахувала «ворожці» 1 000 грн на банківську картку, а решту грошей, за домовленістю, могла виплачувати за можливості.
Як гарантії “виконавиця” попросила замовницю зайти у додаток Приват 24 та змінити свій кредитний ліміт на 50 тисяч гривень. Постраждала повідомила невідомій всі коди, що отримувала в смс від банку, пін-код від карти та пароль входу у додаток.
Згодом, коли банк погодив жінці кредитний ліміт, із її рахунку різними сумами, почали зникати кошти. Вже в грудні на Viber їй знову написала ворожка і запитала чи не змінила жінка пароль до входу. Та дала ворожці свій новий пароль.
За певний час із карти зняли 2 500 грн, що потерпіла внесла через термінал 3 грудня. Жінка звернулась до суду.
Рахунок, на який потерпіла спершу внесла 1 000 гривень, належить користувачеві “АльфаБанку”. За рішенням суду, банк має надати інформацію за даним кримінальним провадженням. Наразі триває слідство.