Гіпертонічна хвороба (ГХ або артеріальна гіпертензія (АГ)) дуже поширена не тільки в Україні, а й в усьому світі. Вона досить небезпечна через ускладнення, які викликає: інсульт, інфаркт, серцева недостатність. Медики Шепетівської ЦПМСД розповідають як уберегтися від цих недуг.
За статистикою, АГ хворіє кожен четвертий українець, але 50% не знають, що мають підвищений тиск. Гіпертонічна хвороба підступна тим, що на початкових стадіях не має характерних симптомів, тому її ще називають «мовчазним вбивцею».
– Щоб запобігти ускладненням, дуже важливо контролювати свій артеріальний тиск, в нормі АТ – до 130/80 мм. рт. ст., а 140/90 мм. рт. ст. рахується за підвищений (початкова стадія). Для різних вікових категорій нормальний артеріальний тиск – різний, з віком АТ підвищується, – розповідає сімейна лікаркп, завідувачка амбулаторії ЗПСМ№2 Гренішена О. П.
Основні фактори ризику гіпертонічної хвороби
1. Куріння
2. Надмірна вага та ожиріння
3. Підвищений рівень холестерину та тригліцеридів крові
4. Малорухливий спосіб життя
5. Хронічний стрес
6. Спадковість
На всіх стадіях гіпертонічної хвороби (особливо на початковій) ВООЗ рекомендує модифікацію способу життя, а саме:
1. відмова від паління та алкоголю. Не всі знають, що одна викурена цигарка підвищує АТ на 30 хв. Життя без тютюну та алкоголю – здоровіше, якісніше та триваліше;
2. нормалізація ваги тіла. Кожен надмірний кілограм збільшує тиск на 2-5 мм. рт. ст.;
3. зменшити кількість вживаної солі до 5г на день (1ч. л.), це допоможе знизити показники тиску на 5-8 мм. рт. ст.! а також зменшити кількість продуктів, які містять велику кількість солі (ковбаси, тверді сири, рибні продукти, консерви)!
4. здорове харчування – найважливіша здорова звичка. Рекомендовано замінити продукти тваринного походження різноманітною рослинною їжею;
5. вживайте якомога більше сирих овочів та фруктів (по 4-5 порцій на добу), а також цільних злаків, бобових і горіхів;
6. вживайте достатню кількість чистої води (30 мл*1 кг), а не солодкі напої, каву, чорний та зелений чай;
7. станьте фізично активними. Дослідження показують, що будь-яка фізична активність (скандинавська ходьба, велоспорт, прогулянки в швидкому темпі не менше 30 хв на день сприяють зниженню АТ, а також покращують ефективність гіпотензивних препаратів). Займайтеся таким видом спорту, який приносить вам задоволення. Пам’ятайте, що рух – це життя;
9. нормалізація сну (бажано лягати спати до 23:00) і тривалість сну має становити 7-8 год.;
10. боротьба зі стресом;
11. контроль артеріального тиску. В нормі у здорової людини на обох руках АТ – різний і може відрізнятись на 10-30 мм. рт. ст. Рекомендовано вимірювати тиск на тій руці, на якій АТ вищий (робоча рука).
При дотриманні вище зазначених рекомендацій можна знизити рівень АТ до нормальних показників без використання медикаментозного лікування.
Пам’ятайте, що ваше здоров’я – у ваших руках. Здоров’я – це вибір!