Четвер, 28 Березня
Shadow
Головна » Актуально » » Святкувати чи не святкувати Новорічно-Різдвяні дні: роз’яснення психологів

Святкувати чи не святкувати Новорічно-Різдвяні дні: роз’яснення психологів

Святкувати чи не святкувати Новорічно-Різдвяні дні: роз’яснення психологів

В Україні вже десятий місяць триває широкомасштабна війна. Тому багато українців не хочуть святкувати новорічні та різдвяні свята, аргументуючи це тим, що це поки не на часі. Психологині Наталія Глинянюк та Дар’я Панченко розповідають чи варто забирати свято у самих себе та чи доречно святкувати при втратах.

Психологи запевняють, що свята є частиною нашої життєвої рутини, тому, навіть попри втрати, блекаути та тривоги, радять реалізувати традиції з урахуванням цьогорічного контексту.

Багато українців переповнені відчуттям провини: хтось не на фронті й винуватить себе, хтось, можливо, вважає, що мав би більше допомагати ЗСУ тощо. Це почуття досить складне, а його переживання – їдке. Воно дуже часто змушує ставити собі питання та сумніватися: а чи маю я право на певні речі? Чим більше людина відчуває почуття провини, тим більше вона намагається взяти ситуацію під контроль, – розповідає психологиня Наталія Глинянюк. 

Як зазначає фахівчиня, у ці моменти людям, які поглинуті почуттям провини, може здаватися, що святкування Нового року – неправильно у сучасних реаліях. Звідси в голові виникає режим “покарання”, тобто рішення позбавити себе свята. Саме тому, на думку психологині, у соцмережах активно ширяться дописи про те, що святкувати цьогоріч Новий рік або Різдво – недоречно.

– Відчуття провини треба усвідомлювати, говорити собі вголос про це. Воно не повинно людину “їсти зсередини”, виснажувати емоційно. Це страждання тільки ворогу на руку. Не треба “відвойовувати” свята у загарбників. Треба робити так, як ми вважаємо за потрібне, – додає фахівчиня.

Пані Наталія наголошує, що свято – це циклічна рутина. Наприклад, Новий рік, Різдво, День Народження тощо. Якщо люди звикли його святкувати, то різке “скасування” свята для мозку буде сигналом про небезпеку і різко підвищиться рівень тривоги.

– Це особливо стосується дітей. Якщо вони вже пам’ятають Новий рік та згадують величне свято, забирати його певною мірою небезпечно для їхньої психіки. Безумовно, свято треба трансформувати й адаптувати під нові реалії. Але сама змога зібратися у родинному колі, підтримати один одного, відчути цінність цих моментів, коли, попри все, ми можемо бути разом. Це великий ресурс як для дорослих, так і для дітей, який показує, що є острівок безпеки, куди можна занурюватися, – зазначає Дар’я Панченко.

Психологи нагадують, що свято – це не лише про підготовку або святковий стіл. Це унікальна можливість бути поруч з рідними.

Цьогоріч – це про рух у своєму темпі та святкуванні у тому масштабі, який ми зараз можемо для себе створити і витримати. Раджу спробувати сприймати це як гру і виділити для себе цінності: мені важливо мати 5 чи 12 страв на столі, чи мені важливіше провести час із родиною, відчути душевний спокій, – пропонує Дар’я.

Крім того, фахівчині наголошують про важливість подарунків для дітей. Адже часом відсутність подарунку дитина може сприйняти як те, що її не люблять.

Це можуть бути мандаринки чи цукерки, щось дуже легеньке та простеньке. Не обов’язково готувати подарунки на тому рівні, на якому вони були раніше. Але варто зберегти момент чуда настільки, наскільки це можливо для нас по ресурсу, – каже Дар’я Панченко.

Наталія Глинянюк зазначає, що ми, наше життя і свято – набагато більше, ніж війна. Бо війна має початок і кінець, а ми її возвеличуємо до чогось більшого і намагаємось себе в чомусь утиснути.

– Свято – це додаткова можливість зберегти цінність людей, які зараз на фронті. Як для дорослих, так і для дітей, важливим є усвідомлення, що когось за святковим столом немає, але ми його чекаємо. Треба святкувати з пам’яттю про всіх, хто не з нами, і продовжувати жити. Можливо, з болем у серці, з відчуттям втрати, з сумом. Гадаю, наші Захисники і Захисниці якраз таки й борються за те, щоб наше життя тут продовжувалося, – каже психологиня.

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.