Четвер, 28 Березня
Shadow
Головна » Актуально » » Відпрацьоване ядерне паливо Хмельницької АЕС залишиться в Україні

Відпрацьоване ядерне паливо Хмельницької АЕС залишиться в Україні

Відпрацьоване ядерне паливо Хмельницької АЕС залишиться в Україні

Згідно з даними Енергоатома, програма запуску Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) в Чорнобильській зоні виходить на фінішну пряму. Там планується зберігати відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) Хмельницької АЕС, а також Южно-Української та Рівненської. Для цього відновили 43 км залізничної колії до Вільчі (зона відсудження Чорнобиля) та планують економити близько 200 млн доларів щороку, які раніше надходили в бюджет Росії.

29 липня відбувся тестовий запуск спеціалізованого потяга з контейнером ВЯП (імітація) на відновленій залізничній ділянці «Вільча – Янів», яку взяв на баланс Енергоатом. Її протяжність – 43 км. Реконструйована колія з‘єднує центральну залізничну магістраль зі Сховищем.

За стандартами безпеки, відпрацьоване ядерне паливо можна перевозити тільки залізницею. Тому Енергоатом за кілька місяців з моменту отримання на баланс залізничного полотна відновив його повністю. Будівельні роботи здійснювали дві бригади залізничників, які рухалися назустріч одна одній.

Під час тестового прогону спецпотягу були присутні міністр енергетики України Герман Галущенко, в.о. голови правління АТ «Укрзалізниця» Іван Юрик і т.в.о. президента компанії НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.

Міністр енергетики Герман Галущенко відзначив:

– Відкриття збудованої 43-кілометрової ділянки залізничної колії, яка з’єднає ЦСВЯП із залізничною мережею України, є вкрай важливим кроком для запуску Сховища. Окрім того, це й важлива складова геополітичних процесів, особливо, коли йдеться про енергонезалежність та енергетичну безпеку нашої держави.

Завдяки запуску ЦСВЯП Україна зможе припинити вивезення відпрацьованого ядерного палива на російські підприємства для переробки та тимчасового зберігання. Відтепер воно зберігатиметься в Україні, дозволяючи нашій державі заощаджувати близько 200 млн доларів щорічно.

Саме колією Вільча-Янів, починаючи з вересня 2021 року, до ЦСВЯП підуть потяги з відпрацьованим ядерним паливом із трьох українських АЕС: Рівненської, Хмельницької та Южно-Української. А згодом, услід за провідними країнами світу, Україна розвиватиме технологію подальшого використання ВЯП, – зауважив Петро Котін, керівник Енергоатома.  

За твердженням Котіна, атомники також докладатимуть зусиль, щоб відновити інфраструктуру, господарську й туристичну діяльність у зоні відчуження Сховища: Славутській, Іванківській та Поліській громадах. Ці території отримають від компанії додаткові кошти на соціально-економічний розвиток.  

Довідково:

Реконструкція залізничної колії «Вільча – Янів» – це проєкт національного значення. Її передали на баланс НАЕК «Енергоатом» 3 лютого 2021 року Розпорядженням Кабінету міністрів № 91-р за ініціативи самої Компанії, яка прагнула завершити роботи з відновлення під‘їзного шляху до ЦСВЯП у максимально стислі терміни.

Будівництво ЦСВЯП – результат угоди 1996 року між українським урядом і ЄБРР, який взяв на себе фінансування проєкту. Проте завершилися будівельні роботи лише в кінці 2019-го. За цей період там змінилося кілька підрядників, а деякі експерти припускають, що роботи штучно затягувалися через втручання проросійського лоббі. Лише останні вольові зусилля дали змогу зарешити об’єкт, проте, його запуск був можливий лише за умови наявності залізничного шляху для транспротування ВЯП.

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.