П’ятниця, 27 Січня
Shadow
Головна » Актуально » » Віспа мавп в Україні: що відомо

Віспа мавп в Україні: що відомо

Віспа мавп в Україні: що відомо

Учора, 15 вересня, в Україні підтвердили перший випадок віспи мавм. Що це за хвороба, як вона поширюється, якими є основні симптоми, як їй запобігти та лікувати і як зараз почувається перший інфікований українець – у матеріалі.

Віспу мавп в українця (регіон з міркувань коректності не називають) підтвердили лабораторно. У МОЗ України кажуть, діагностувати вдалось завдяки ПЛР-дослідженню. Його людині провели в обласному Центрі контролю та профілактики хвороб. Пацієнта лікують стаціонарно, він має легкий перебіг хвороби.

Зараз триває епідеміологічне розслідування вказаного випадку. За словами пацієнта, він не мав контактів із хворими на віспу мавп та не виїздив за кордон. Тим не менш, поява симптомів захворювання і попередні результати збору епідеміологічного анамнезу вказують на те, що пацієнт був інфікований в одному з великих міст країни. Із симптомів захворювання у нього спостерігається підвищена температура, висип на тілі.

Що відомо:

 • Віспу мавп — віспоподібне захворювання, спричинюють віруси родини поксвірусів. Від натуральної віспи, до якої вона подібна, віспа мавп має меншу летальність та легші симптоми. 
 • До 2022 року це захворювання фіксували у країнах Центральної та Західної Африки.
 • Зараз понад половину всіх зафіксованих випадків припадає на Південну та Північну Америку. 

Симптоми:

 • гарячка;
 • головний біль;
 • міалгія (біль у м’язах);
 • біль в спині;
 • збільшені лімфатичні вузли;
 • озноб;
 • біль у горлі;
 • закладеність носа;
 • кашель;
 • висип у вигляді пухирців.

Іноді у людей спочатку з’являється висип, а потім – інші симптоми. Деякі можуть мати лише висип. Захворювання зазвичай триває від двох до чотирьох тижнів. Висип у вигляді прищів або пухирів спершу з’являється на обличчі, всередині рота та на інших частинах тіла, наприклад, на руках, ногах, грудях, статевих органах або задньому проході. Висип проходить різні стадії до повного загоєння. В одних людей мавпяча віспа може викликати легкі симптоми, в інших – серйозні наслідки із потребою лікування в умовах медичних закладів. Зазвичай, у групу підвищеного ризику тяжкого перебігу цього захворювання входять вагітні, діти та люди з ослабленим імунітетом, імунодефіцитом.

Поширення

Від людини до людини віспа мавп може передаватися через прямий фізичний контакт з інфекційним висипом, струпами або біологічними рідинами організму хворої людини.

Йдеться про спілкування з близької відстані, дихання, дотики, поцілунки, секс, – кажуть у МОЗ. – Захворювання може поширюватися з моменту появи симптомів до повного загоєння висипу та утворення свіжого шару шкіри.

Профілактика 

 • Уникайте тісного контакту «шкіра до шкіри» з людьми, у яких є симптоми, схожі на віспу мавп. 
 • Уникайте контакту з предметами та матеріалами, якими користувався хворий. 
 • Регулярно мийте руки з милом або використовуйте дезінфекційний засіб на спиртовій основі. Особливо це варто робити перед їдою, після відвідування ванної кімнати та перед тим, як торкатися власного обличчя. 
 • Дезінфікуйте та мийте поверхні, до яких зазвичай торкаєтесь у середовищах, де могли бути інфіковані люди. 

Вакцинація

Проти цього захворювання зараз у світі є три вакцини, проте, як кажуть у МОЗ, їх виробництво та запаси дуже обмежені.

У деяких країнах вже проводять вакцинацію груп ризику, зважаючи на поширення захворювання.

Раніше вакцинацію проти захворювання проводили лише у країнах Африки – ендемічних для цієї інфекції країнах.

В Україні необхідності у вакцинації проти мавпячої віспи наразі немає, зважаючи на відсутність зареєстрованих випадків та знижену ймовірність їх занесення. Окрім того, Всесвітня організація охорони здоров’я наразі не рекомендує масову вакцинацію. 

Лікування

Зазвичай використовується симптоматичне лікування (знеболювальне, жарознижувальне). Якщо ви думаєте, що у вас віспа мавп, то варто звернутись за медичною допомогою, використовуючи засоби протиепідемічного захисту (захисну маску, рукавички тощо), щоб не заразити інших.  Перебувати на самоізоляції треба, допоки всі виразки (пухирці) не покриються кіркою, струпи не відпадуть, а під ними не утвориться новий шар шкіри. Важливо, що йдеться також про ті виразки, які знаходяться всередині тіла, наприклад, у роті. 

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.