
Традиція писанкарсва на Шепетівщині бере свої початки ще з дохристиянських часів. Тоді таке яйце символізувало весняне сонце, життя та пробудження, яке воно дарує.
З охрещенням громади у ХХ ст. писанка набуває нового значення, а саме стає символом світлого Воскресіння Христа.
– Традиційно пишуть писанки у Чистий Четвер, – розповідає писанкарка з Шепетівки Надія Елеон. – Треба бути чистим і тілом і душею, аби створювати цей сакральний оберіг.
Видів Великодніх яєць, говорить пані Надія, є безліч. Традиційні: крапанки, дряпанки, мальованки, крашанки. Сучасні: декупаж, бісерівки, нитянки тощо. Проте писанка є більш звичною в українській традиції.
– Розписуючи писанку, – розповідає пані Надія, – потрібно враховувати все: і символ, і колір, і те, для кого ця писанка створюється. Якщо це на подарунок мамі чи бабусі, краще малювати символ вишні, а для чоловіків – дубове листя чи жолудь, як символ сили та мужності.
Серед універсальних символів – рожа, що означає сонце. Її зазвичай малюють з гострого краю яйця, що в писанці є верхом. Також сонце позначають колами, концентричними крапками.

Знизу (з тупого краю) малюють землю, яку позначають ромбом. Якщо малюють пусті квадрати, то це зорана земля, якщо у квардратах стоять цяточки – земля засіяна. За словами писанкарки, над землею можна намалювати безкінечник. Це і символ води, і побажання безмежного благополуччя.

– Важливо враховувати і колір, – рекомендує майтриня. – У кожному регіоні своя стилістика. Оскільки Шепетівський район адміністративно належить до Поділля, а територіально до колишньої Волині, то сучасні майстрині пишуть і ті, і ті.
Волинській писанці притаманне переважання червоної барви, що символізує благополуччя, радість та здоров’я. Технічно писанки можна малювати білим по червоному: на яйце нанести майбутній білий орнамент, заповнити його воском, кинути у червону фарбу та зняти віск.

Або червоним по білому. Тут все навпаки: малюємо орнамент, кидаємо яйце у фарбу, далі – віск, потім – оцет (що витравить зайву фарбу).

Подількі писанки – темніші. Їх фарбують у чорний колір, що символізує родючу землю краю.

– Використовуючи потрібні кольори та думаючи найкращі побажання, розписуючи писанку, можна подарувати своїм рідним унікальну “листівку”, котра говоритиме сама за себе та стане справжнім оберегом для дорогої вам людини, – додає пані Надія.
Аби писанка була не тільки духовним подарунком, а й естетичним, потрібно використовувати правильні матеріали. Яйце має бути знежирене оцтом та попередньо відварене. Якщо розписуєте з дитиною, можна почати з чогось простішого та цікавішого для малюва (наприклад, крапанок). Далі – можна спробувати й орнаменти.
– Для розписування потрібно використовувати писачок, у котрий заправляють віск (краще мати натуральний – бджолиний),– радить мастриня, – адже парафін може потекти. Фарби (фабричні чи натуральні) використовують від найсвітлішої до найтемнішої барви (при цьому пам’ятайте про можливіть кольорів змішуватись).
Готову писанку над свічкою “звільняють” від воску. І все – маєте Великодню писанку.

Також за темою: У Шепетівському районі відзначають Вербну Неділю. Цікаві факти з історії свята: звідки походить назва?