Субота, 1 Квітня
Shadow
Головна » Актуально » » Волинські чи Подільські: які писанки розписують у Шепетівському районі?

Волинські чи Подільські: які писанки розписують у Шепетівському районі?

Волинські чи Подільські: які писанки розписують у Шепетівському районі?

Традиція писанкарсва на Шепетівщині бере свої початки ще з дохристиянських часів. Тоді таке яйце символізувало весняне сонце, життя та пробудження, яке воно дарує.

З охрещенням громади у ХХ ст. писанка набуває нового значення, а саме стає символом світлого Воскресіння Христа.

Майстер – клас : «Я малюю писанку» - 14 Квітня 2017 - Шепетівська ЦРБ
Майстер-клас Надії Елеон, 2017 рік (фото з архіву Шепетівської районної бібліотеки ім. Коцюбинського)

Традиційно пишуть писанки у Чистий Четвер, – розповідає писанкарка з Шепетівки Надія Елеон. – Треба бути чистим і тілом і душею, аби створювати цей сакральний оберіг.

Видів Великодніх яєць, говорить пані Надія, є безліч. Традиційні: крапанки, дряпанки, мальованки, крашанки. Сучасні: декупаж, бісерівки, нитянки тощо. Проте писанка є більш звичною в українській традиції.

Розписуючи писанку, – розповідає пані Надія, – потрібно враховувати все: і символ, і колір, і те, для кого ця писанка створюється. Якщо це на подарунок мамі чи бабусі, краще малювати символ вишні, а для чоловіків – дубове листя чи жолудь, як символ сили та мужності.

Таємниці української писанки: що означають знаки та символи на яйцях |  Новини Дивись.info

Серед універсальних символів – рожа, що означає сонце. Її зазвичай малюють з гострого краю яйця, що в писанці є верхом. Також сонце позначають колами, концентричними крапками.

Особливості українських писанок в різних регіонах України

Знизу (з тупого краю) малюють землю, яку позначають ромбом. Якщо малюють пусті квадрати, то це зорана земля, якщо у квардратах стоять цяточки – земля засіяна. За словами писанкарки, над землею можна намалювати безкінечник. Це і символ води, і побажання безмежного благополуччя.

Великодні писанки: візерунки, символи, значення || Волинь UA

Важливо враховувати і колір, – рекомендує майтриня. – У кожному регіоні своя стилістика. Оскільки Шепетівський район адміністративно належить до Поділля, а територіально до колишньої Волині, то сучасні майстрині пишуть і ті, і ті.

Волинській писанці притаманне переважання червоної барви, що символізує благополуччя, радість та здоров’я. Технічно писанки можна малювати білим по червоному: на яйце нанести майбутній білий орнамент, заповнити його воском, кинути у червону фарбу та зняти віск.

Або червоним по білому. Тут все навпаки: малюємо орнамент, кидаємо яйце у фарбу, далі – віск, потім – оцет (що витравить зайву фарбу).

Доки ми пишемо писанки, доти живе наш світ». Остап Лозинський про писання  авторських писанок

Подількі писанки – темніші. Їх фарбують у чорний колір, що символізує родючу землю краю.

Використовуючи потрібні кольори та думаючи найкращі побажання, розписуючи писанку, можна подарувати своїм рідним унікальну “листівку”, котра говоритиме сама за себе та стане справжнім оберегом для дорогої вам людини, – додає пані Надія.

Аби писанка була не тільки духовним подарунком, а й естетичним, потрібно використовувати правильні матеріали. Яйце має бути знежирене оцтом та попередньо відварене. Якщо розписуєте з дитиною, можна почати з чогось простішого та цікавішого для малюва (наприклад, крапанок). Далі – можна спробувати й орнаменти.

Для розписування потрібно використовувати писачок, у котрий заправляють віск (краще мати натуральний – бджолиний), радить мастриня, – адже парафін може потекти. Фарби (фабричні чи натуральні) використовують від найсвітлішої до найтемнішої барви (при цьому пам’ятайте про можливіть кольорів змішуватись).

Готову писанку над свічкою “звільняють” від воску. І все – маєте Великодню писанку.

Писанка – сонце в кожному домі. Історія і традиції писанкарства: Технологія  створення писанки

Також за темою: У Шепетівському районі відзначають Вербну Неділю. Цікаві факти з історії свята: звідки походить назва?

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.