Вівторок, 28 Березня
Shadow
Головна » Актуально » » СБУ розкрила секретні документи Чорнобиля: у яких умовах працювали ліквідатори з Шепетівського району?

СБУ розкрила секретні документи Чорнобиля: у яких умовах працювали ліквідатори з Шепетівського району?

СБУ розкрила секретні документи Чорнобиля: у яких умовах працювали ліквідатори з Шепетівського району?

До дня 35-річниці від аварії на ЧАЕС, що на Київщині, держархів Служби безпеки України оприлюднив таємні документи КДБ.

У цих архівах йдеться про період евакуації: радіаційний фон, настрої людей, стан реактора.

В СБУ додають, що ця аварія – не перша, хоч і найстрашніша.

26 квітня. Безконтрольний атом. Контрольована мовчанка

Аварія на ЧАЕС сталась у ніч на 26 квітня. Тоді працівники атомки проводили відключення 4-го енергоблоку, для того, аби провести його чергове обслуговування. Проте вирішили провести ряд випробувань. Серед них: перевірка проєктного режиму інерції турбін генератора, що живить системи реактора за умови втрати зовнішнього електроживлення.

У ході експерименту в рази впала потужність. Працівники ЧАЕС, задіяні у випробуванні, почали піднімати частину стрижнів управлінна та підключили додаткові насоси. Експеримент фіксували, як нормальний, проте, один із операторів о 1:23:40  натиснув кнопку аварійного захисту (головний інженер у своїх мемуарах писав, що це відбулось за інструкцією).

Стрижні почали рухатись вниз, через збільшення температури сталось два вибухи, що зруйнували ЧАЕС.

Кришка реактора (верхній біологічний щит) лежить на боці у вибуховому кратері. Анімація накладена на передвибухові позиції парових баків, дна реакторного залу та ферм даху. Візуалізація: Вікіпедіа

Не зважаючи на рапорти та доповідні, керівництво держави тримало мовчанку. Індивідуально людей знезаражували, проте, про евакуцію не йшлось.

– Я пам’ятаю цей день. Шкільна подруга Оля по дорозі додому розповіла мені «секретну» історію про те, що її тато сказав: “десь під Києвом сталася дуже погана ававрія. Така страшна, що всіх людей вивозять і ніхто не знає чим воно закінчиться”. А потім, наступного дня, по вулицям їздила машина, яка мила дороги, що було дуже незвично для нас….так, нам підліткам тоді було страшно і від незнання, і від мовчання дорослих...- пише шепетівчанка Світлана.

Операція “Ліквідація”. Чому жителі Шепетівського району “рятували” Союз від Чорнобиля?

Розуміючи всю патовість ситуації та відчуваючи тиск заходу, про Чорнобиль заговорили у владі. Тоді звинуватили “людський фактор”. Людей евакуювали, а наслідки почали “ліквідовувати”. До процесу залучили пожежників та міліціонерів.

Влітку 1986 року мене разом із побратимами по службі в складі підрозділу патрульної служби було направлено до зони Чорнобиля. Ми допомагати з евакуацією мешканців Прип’яті, а також патрулювали вулиці, захищали місто від мародерів, – пригадує дільничий з Шепетівки Микола Чайка.

На зображенні може бути: 1 особа та просто неба
Микола Чайка в ЧАЕС

Поліція шукала “нелегалів”. Переважно це були люди старшого покоління, котрі не хотіли евакуйовуватись із рідного міста. Їх вивозили ледь не силою.

Пожежники гасили реактор, згодом лопатами розчищали завали. У ліквідаторів облазила шкіра на руках: із захисту в людей були рукавиці та протигази.

Микола Кіслов, ліквідатор із Понінки, історію якого ми розповідали, пригадує, що працював дозиметристом. У різних частинах Чорнобиля вимірював рівень радіації. А вона, якщо вірити документам СБУ, зашкалювала.

ЧАЕС 35 років тому. Натхнення для режисерів та мекка туристів

Нині до Прип’яті повертаються та роками самоселами живуть евакуйовані звідти люди. Стверджують: не прижились поза домом.

Ліквідатори кажуть, що про них почали забувати і згадують лише на свята. А сам Чорнобиль став для людства своєрідним музеєм у поп-культурному значенні: його відвідують туристи, про нього знімають фільми та документальні серіали.

Проте ті, хто відвідував ЧАЕС, діляться враженнями: коли ти там, до тебе приходить усвідомлення трагедії.

Серед них й шепетівчанин Андрій Пирожок. Відеограф їздив у Прип’ять минулого року і там зняв свою короткометражку.

 Навколо все застигло.
Природа взяла верх над бетоном, тварини спокійно ходять по тих місцях, де десятки років тому гуляли люди. Кадр з відео Шепетівського відеографа Андрія Пирожка.
Кадр з відео Шепетівського відеографа Андрія Пирожка.

Сьогодні люди, молодші тридцяти, вже не згадають тих подій. Проте ми можемо пам’ятати та подякувати тим ліквідаторам, рятувальникам та поліціянтам, котрі сьогодні є з нами. Тим, хто, ризикуючи власним здоров’ям, вивозили людей, гасили пожежі, накривали саркофагом повільну атомну смерть.

Головне фото: Українська Правда

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.