Неділя, 5 Грудня
Shadow
Головна » Актуально » » Як прибрати на півночі Хмельниччини: добровільно чи примусово?

Як прибрати на півночі Хмельниччини: добровільно чи примусово?

Як прибрати на півночі Хмельниччини: добровільно чи примусово?

Практично кожен населений пункт півночі Хмельниччини має стихійні сміттєзвалища, а його жителі скаржаться на залишки сміття на вулицях. Державна влада та органи місцевого самоврядування роблять спроби навести лад: контролюють роботу комунальних підприємств, вводять штрафи за порушення чистоти. Та результат незадовільний, вважає більшість користувачів соцмереж, і це викликає безліч нарікань.

Коли влада візьметься за роботу та прибере наше місто?! – обурюється одна з дописувачок.

А в селах що робиться?! Куди не глянь – бур’яни та купи сміття! – журиться жінка старшого віку.

Та вони вміють лиш красти та нічого не робити! – гірко ремствує інший житель краю.

Такі настрої є властивими по Україні в цілому. Разом з тим громади не поспішають брати відповідальність у свої руки. Часто звучать рекомендації навести лад за європейським зразком. Редакція порталу «Хмельниччина Північ» вивчила європейський досвід впорядкування та благоустрою і пропонує читачам обрати, яку саме модель варто запровадити в нас.

Німеччина – еталон порядку

Виявляється, німецькі містечка далеко не завжди були такими чистими. Тут вистачало смороду, бруду та нечистот, які виливали прямо на дороги. Прохання влади дотримуватися ладу були марними.

Аж ось граф Вюртембергський видав указ про те, що сміття, вироблене людьми, та гній худоби, потрібно викидати за межі села або, принаймні, до найближчої річки, і лише вночі. А запобіжником виконання був такий припис: якщо ви помітили, що ваш сусід пару тижнів не прибирає сміття, і не донесли на нього, то покараний буде не тільки він, а й ви. А якщо ви донесли, то у вас є право на частину його землі. В результаті щосуботи всі жителі ретельно прибирали сміття перед своїм двором, обґрунтовано побоюючись доносів і сусідських підступів.

Німці дуже швидко навчилися підтримувати ідеальний порядок, а поняття “Кервохе” є частиною культури Німеччини. Слово “Kehrwoche” в перекладі означає “тиждень прибирання”. І зараз по черзі на дверях квартир вішають табличку із зображенням швабри, відра і написом “Kehrwoche”. Це означає, що підійшла черга господаря квартири протягом тижня наводити порядок в під’їзді і на прибудинковій території.

У Швейцарії сортують все

Ця країна, де чистота та екологічність є ідеєю-фікс, також ще в середині минулого століття потерпала від засилля відходів життєдіяльності. Тут влада просила жителів сортувати сміття та віддавати на переробні заводи. Оскільки прохання та заклики виявилися малоефективними, було створено так звану «сміттєву поліцію», єдина функція якої – штрафувати порушників.

Швейцарці знають: абсолютно всі відходи мають бути сортовані. Тоді їх достатньо здати на пункти прийому і це буде безкоштовно. Не хочеш сортувати – заплати 60 франків (близько 12 грн) за кожен кілограм змішаних відходів. Поліція за допомогою сучасних технологій аналізує сміття, залишене не в тому місці або без оплати податку, знаходить і штрафує порушника.

Викидати гроші на вітер швейцарці не люблять, тому примусово полюбили дбати про чистоту і зараз пишаються одними з найвищих стандартів екологічної безпеки в Європі.

Швеція прибирає «як в останній раз»

Скандинави подарували світові чимало цікавих речей – від книг Ганса Християна Андерсена і Астрід Ліндгрен до стилів життя «хюгге» (здатність цінувати життя і насолоджуватися моментом) і «лагом» (філософія гармонії, яка ґрунтується на балансі лише найнеобхіднішого). Черговий подарунок стосується чистоти.

Döstädning – зі шведської це перекладається приблизно як «передсмертне прибирання». Автор поняття, шведська художниця Маргарета Магнуссен, випустивши книгу з дещо суперечливою назвою «Делікатне мистецтво шведського передсмертного прибирання: як звільнити себе і свою сім’ю від довічного безладу», висунула просту тезу: «Озирніться навколо. Що залишиться після вас, якщо завтра ви помрете?». І несподівано ця теза перетворилася в модний тренд.

Навіть молоді люди, прибираючи ніби востаннє, позбавляються усього лишнього, щоб лишити світ кращим, а не гіршим від того, яким він був.

Північ Хмельниччини: на перехресті шляхів

Що краще спрацює для наших жителів: загроза втрати майна, невідворотні штрафи чи почуття відповідальності? Про це знають лише самі жителі. А, можливо, й запропонують свої рішення, які спрацюють саме для нашого менталітету.

Головне – спрямувати незадоволення брудом на конкретні дії. Тоді в коментарях діліться власними думками та прикладами успіху, як спрацювали ваші ідеї. Чистої та затишної землі нам та нашим дітям!

Популярні пости