П’ятниця, 26 Квітня
Shadow
Головна » Актуально » » На Хмельниччині завершилися археологічні дослідження: знайшли пропалу грамоту з свинця ХІІ століття

На Хмельниччині завершилися археологічні дослідження: знайшли пропалу грамоту з свинця ХІІ століття

На Хмельниччині завершилися археологічні дослідження: знайшли пропалу грамоту з свинця ХІІ століття

Під час досліджень у Полонному археологи знайшли артефакти, які свідчать про те, що воно є найстарішим містом в області. Дослідження проводили науковці Кам’янець-Подільської експедиції ДП «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України під керівництвом кандидата історичних наук Павла Нечитайла.

Ці знахідки дають підстави стверджувати, що поселення на території Полонного безперервно розвивалося мінімум з ІХ ст. Відтак, це ще більше подавнює вік Полонного і робить його найдавнішим містом Хмельницької області, – зазначив Павло Нечитайло.

Знайдений комплекс під час розкопок попередньо можна віднести до ранньослов’янського часу і датувати VII-VIII ст. нової ери, оскільки кераміці знаходили аналогії в райковецькій і роменській археологічних культурах. У розкопі також виявлено в незначній кількості ранню кружальну кераміку райковецької культури, яку можна датувати IX ст. Окрім того, в культурному шарі було кілька фрагментів посудин ранньоскіфського часу (сер. VII – пер. пол. VI ст. до н. е.) та милоградської культури.

У межах розкопу також вдалося простежити залишки кількох об’єктів княжої доби ХІІ – першої половини ХІІІ ст. Один із них – це яма, що, ймовірно, виконувала функцію літньої кухні. Вона була заповнена шаром попелу з деревним вугіллям, у якому траплялися фрагменти кісток тварин та частини горщиків. Дно ями встелене шаром суглинку з фрагментами керамічного посуду.

На території розкопу були виявлені й рештки цвинтаря XIV-XV ст. Сліди іншого, наземного вогнища з фрагментами кераміки і кісток тварин, виявили під похованням. Технічний директор експедиції Дмитро Тимчук знайшов там фрагмент зігнутої свинцевої платівки із залишками напису в три рядки, частина якого досить добре читається. Для атрибуції та прочитання напису ми звернулися до завідувача сектором археологічних досліджень Національного заповідника «Софія Київська» Тимура Бобровського, – додав Нечитайло.

Така знахідка є доволі рідкісною і датується в межах 1120-1160 років. Тимур Бобровський наголошує, що артефакти з кириличними написами для доби Київської Русі на території України трапляються рідко. Саме тому така знахідка з Полонного є надзвичайно важливою.

Наразі триває дослідження свинцевої платівки, яка може бути або окуттям, або хомутом на руків’я якогось предмета. Досить ймовірно, що це може бути лист, написаний на свинцевій пластинці.

Не виключено, що знахідка може бути грамотою. Дві подібні свинцеві грамоти відомі серед епіграфічних пам’яток Новгорода, повідомив Тимур Бобровський.

При цьому, дослідник застеріг: «остаточно визначитися з предметом та текстом на ньому можна буде лише після розгортки свинцевого сувою реставраторами». Науковець пояснив, що датування предмета зроблено на основі палеографії, тобто, особливості накреслення рукописних літер у певний час.

Якщо загадковий сувій дійсно виявиться «свинцевою грамотою», то це буде перша подібна знахідка на теренах України. Інтрига також у тому, що там написано. Можливо, щось важливе і дуже цікаве, адже навряд чи хтось став би використовувати такий специфічний матеріал для якогось банального послання.

Нагадаємо, що археологічні дослідження проводилися в історичному ареалі Полонного, неподалік костелу святої Анни, де планують будівництво готелю.

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.