Вівторок, 23 Квітня
Shadow
Головна » Актуально » » На Полонщині розповіли про профілактику сальмонельозу

На Полонщині розповіли про профілактику сальмонельозу

На Полонщині розповіли про профілактику сальмонельозу

Ознаки сальмонельозу, як себе убезпечити та діяти у разі захворювання: фахівці Полонського відділення ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ» відповіли на найпоширеніші питання.

Що таке сальмонельоз?

Сальмонельоз – інфекційне захворювання, яке вважається одним із небезпечних. Його збудником є сальмонела. Це – патогенний мікроорганім, якого нині відомо понад 2 200 типів. З них 100 – патогенні для людини.             

Ознаки та симптоми                                 

Сальмонельоз може мати різні клінічні прояви і, залежно від ситуації, бути безсимптомним, або ж мати тяжкі септичні форми. Від зараження людини до того моменту, як проявляться перші ознаки сальмонельозу, може минути від кількох годин до двох діб.

Часом у людини не з’являються симптоми хвороби, незважаючи на те, що в її сечі і випорожненнях можна виявити сальмонел. У цьому випадку лікарі ставлять діагноз «бактеріоносійство» і призначають лікування. У більшості випадків захворювання протікає з ураженням органів травлення (гастроентерити, коліти).

Збудники захворювання

Фахівці пояснюють, сальмонела стійка до дії різних чинників зовнішнього середовища.

У рідкому середовищі при прогріванні до 700С вони гинуть через 5–10 хв, а при кип’ятінні гинуть вмить. У молоці можуть зберігатися при кімнатній температурі до 5 діб. Вони добре зберігаються при низьких температурах.

Копчення та соління відносно слабко впливають на сальмонелу, вона гине у селеному чи копченому м’ясі через 2,5 – 3 місяці. У питній та воді відкритих водойм сальмонели живуть 11-120 діб.

Факторами розповсюдження сальмонел, як правило, є продукти тваринного походження. Частіше за все захворювання виникають при споживанні інфікованих м’яса і м’ясних продуктів. Певну роль у розповсюдженні сальмонел відіграють яйця, у т. ч. курячі. Молоко і молочні продукти займають менше місце в розповсюдженні сальмонельозів, проте, при їх інфікуванні, вони є причиною виникнення значних спалахів. Найбільшу небезпеку несуть такі продукти і страви, які після приготування не піддаються термічній обробці та особливо, якщо вони тривало зберігаються при кімнатній температурі.

При цьому, навіть, інтенсивне розмноження у харчових продуктах сальмонел непомітне. Вони не впливають ні на смак, ні на запах, ні на зовнішній вигляд продуктів. А основним методом діагностики сальмонельозу є бакетеріологічний.

Носійство збудника сальмонельозної інфекції може зберігатися від декількох місяців до 3-х років і більше. При тісному спілкуванні з хворою людиною або бактеріоносієм і при недотриманні елементарних санітарно-гігієнічних норм можлива передача інфекції контактно-побутовим шляхом. Маленькі діти можуть захворіти навіть при потраплянні в організм невеликої кількості збудника.

Будь-які кишкові інфекції мають сезонні коливання, тому в теплу пору року найчастіше спостерігаються епідеміологічні спалахи.

Як запобігти сальмонельозу?

Аби запобігти сальмонельозу, слід пам’ятати і дотримуватися цих правил:

  • всі м’ясні страви і яйця треба піддавати довготривалій термічній обробці;
  • не можна готувати їжу на багато днів, навіть якщо вона зберігалася в холодильнику;
  • молоко та молочні продукти слід вживати тільки після термічної обробки;
  • всі продукти, які швидко псуються, потрібно зберігати у холодильнику;
  • не можна допускати стикання хлібобулочних виробів з немитими овочами та фруктами;
  • законом для кожного повинно бути ретельне миття рук з милом перед виготовленням і прийманням їжі.

Як діяти у разі захворювання?

У випадку проявів захворювання слід звернутись до закладу охорони здоров’я. Хворобу легше попередити, ніж потім лікуватися!

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.