Понеділок, 6 Грудня
Shadow
Головна » Актуально » » “Одягни блакитне”. Чому громаді Шепетівського району слід пам’ятати про аутизм

“Одягни блакитне”. Чому громаді Шепетівського району слід пам’ятати про аутизм

“Одягни блакитне”. Чому громаді Шепетівського району слід пам’ятати про аутизм

Емоційно холодні діти “дощу”, що уникають спілкування, мають труднощі з вербальною та невербальною комунікацією.

Аутизм. Вперше цей термін вжили у 1908 році. Тоді Ойген Блейлер так описував “втечу від соціального життя” як контекст психічного відхилення. Уже в 1943 році інший вчений, Лео Каннер, виокремить аутизм, як самостійну площину. Тоді це вважали хворобою. Зараз порушення емоційного спектру або “занурення в себе” можна за умови раннього діагностування перетворити на алгоритм для комфортного життя у суспільстві. Тому щорічно 2 квітня на міжнародному рівні закріплений Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму.

Цим питанням займаються корекційні психологи та педагоги. У громадах працюють інклюзивно-ресурсні центри.

Інклюзивно-ресурсний центр у Шепетівці діє з 2018 року та надає психологічну допомогу, зокрема, і діткам з аутизмом.

– Це питання сьогодні стоїть особливо гостро, – коментує керівниця закладу Олена Колісецька. – Якщо, наприклад, три роки тому у Шепетівці було п’ятеро дітей з аутизмом, – говорить пані Олена, – сьогодні їх – 45.

May be an image of 5 people, including Олена Колісецька, люди стоять, кулька та у приміщенні
Фото фб-профіль Олени Колісецької

І це лише офіційна статистика, адже є багато випадків, коли аутизм у дитини не виявляють, або батьки відмовляються миритись з таким діагнозом.

– І це дуже прикро, – зізнається Олена Колісецька, – адже раннє виявлення – запорука того, що дитина зможе соціалізуватись та взаємодіяти з суспільством у майбутньому.

Пані Олена пояснює: такі діти живуть у своєму мікросвіті і не потребують нікого поруч.

– Вони не просяться до нашого світу. Наше завдання – потрапити до них та витягнути їх у соціум, – говорить психологиня. – У майбутньому доросла людина з аутизмом, за умови раннього виявлення хвороби та соціалізації, зможе спілкуватись з людьми.

Чим раніше, тим краще, з досвіду знає пані Олена. У Європі та США діагностику проводять у віці 2-3 місяців від народження дитини. В Україні це може затягнутись до 2-3 років.

Кожна мама може звернутись до ІРЦ

Оскільки є надважливим діагностувати та почати реабілітацію дитини до 5 років, у Шепетівці на всіх рівнях намагаються допомогти малечі з соціалізацією.

– У нас укладена угода на співпрацю з сімейними лікарями, – говорить Олена Колісецька. – Також на базі дитячих садочків №2, 7 та 9 діють інклюзивні групи, а школі-гімназії – інклюзивні класи. Якщо дитина потребує індивідуального підходу, з нею працюють у форматі педагогічного патронату.

Окрім того, культурним та соціальним розвитком дітей на Шепетівщині опікується ГО “Діти Сонця”. Її очільниця Людмила Наумець говорить, що три із шести мам-засновниць організації – матері дітей з аутизмом.

May be an image of 1 особа та smiling
Фото фб-профіль Людмили Наумець

– У докарантинний період у нас відбувалось дуже багато заходів для дітей, – розповідає пані Людмила, – дітки, зокрема, з аутизмом є їх активними учасниками. За винятком концертів із гучною музикою, де окремим дітям могло бути некомфортно, малеча брала участь скрізь.

“Діти сонця” надають підтримку та сприяють культурному розвитку малечі з усього Шепетівського району. Всього в організації близько 30 сімей з Шепетівщини, Ізяславщини, Славутчини.

Головне, як переконані й професійні психологи, так і батьки діток-аутистів, щоб суспільство було добрим та толерантним до людей, не зовсім схожих на інших. Кожна особистість має право на повагу, підтримку та розуміння.

Головне фото: ВВС.

Популярні пости