“Хірург” — професія чи поклик серця? Чому вирішив стати тим, кому кожного дня пацієнти перед операцією повністю довіряють та вручають у руки найдорожче, що в них є, — своє життя? Про це дізнавались в Олега Олександровича Дірея – відомого на Хмельниччині хірурга, який працює в Шепетівській багатопрофільній лікарні. Що цінує, як працює та відпочиває, про що мріє та чим пишається — про все це лікар-хірург розповів журналістам інформаційного порталу «Хмельниччина північ» у відвертому інтерв’ю.
– Я виріс у родині медиків, тож після школи з професію визначався не довго. А хірургічний напрямок обрав за прикладом батька, який свого часу теж був успішним хірургом. З 1997 по 2003 рік навчався у Тернопільському національному медичному університеті ім. І. Я. Горбачевського. А в 2005 році закінчив інтернатуру у Львівському медичному університеті,- розповідає Олег Дірей.
І ось вже впродовж 16 років, починаючи з 2005-го, Олег Олександрович працює лікарем-хірургом хірургічного відділення Шепетівської багатопрофільної лікарні. Його робочий день офіційно розпочинається о 08:30 ранку і триває до 16:00. Однак часто робочий день може тривати відтоді, коли заступає на чергування, та до ранку наступного дня.
– Мій робочий день триває по-різному, тобто, немає чіткої години, до якої я працюю. Все залежить від обсягу роботи кожного дня,- додає Олег Олександрович.
Зазвичай, лікарі хірургічного відділення Шепетівської багатопрофільної лікарні мають планові операційні дні, в які проводяться заплановані оперативні втручання різного характеру, однак в будь-який момент може прибути пацієнт, який буде потребувати невідкладної операції, яку необхідно проводити вже «зараз».
– Робота хірурга не з легких професій. У невідкладних ситуаціях потрібно дуже швидко ухвалювати рішення та оперативно визначати вірний діагноз. У такі моменти час – дуже обмежений, бо, щоб врятувати життя, треба негайно проводити лікування, – зауважив лікар-хірург.
Окрім того, лікар додає, що при планових оперативних втручаннях є можливість детально обстежити хворого, виявити супутню патологію, ґрунтовно підготуватися до операції. А коли хворий прибуває зі «швидкої допомоги», наприклад, з травмою, то за мінімальний час необхідно провести обстеження і швидко його оперувати.
– Коли у складній ситуації таки вдається успішно провести операцію, ти виходиш, так би мовити, переможцем. Саме такі ситуації спонукають рухатися далі. Адже пацієнти та їх рідні задоволені, в їх очах видно радість, а ти відчуваєш, що працюєш на своєму місці, твоя робота потрібна і важлива, – ділиться Олег Дірей.
Нині тенденція хірургії зводиться до проведення малоінвазивних оперативних втручань, тобто, операцій без широкого розтину покривів, а саме через точкові проколи тканин. І Шепетівська багатопрофільна лікарня теж має такий досвід. Хірурги працюють на лапароскопічній стійці, проводять лапароскопічні холецистектомії. Також сучасними методами здійснюють малоінвазивне лікування варикозної хвороби нижніх кінцівок за допомогою лазера.
– Крім того, що я є лікарем-хірургом, я ще й лікар ультразвукової діагностики. Оглядаю органи черевної та грудної порожнини, судини верхніх та нижніх кінцівок. Це зараз дуже допомагає у роботі, особливо зважаючи на сучасні світові тенденції, коли лікар, окрім основної спеціалізації, володіє додатковими методами обстеження. Бо, зазвичай, коли прибуває хворий на чергуванні, потрібно чекати, коли він пройде відповідне обстеження. А тепер відразу обстежую пацієнта і приступаю до лікування, – зауважив пан Олег.
Також лікар зізнається, що цікавиться малоінвазивною хірургією органів черевної порожнини, зокрема, проведенням малоінвазивних операцій гриж черевної порожнини, ургентними оперативними втручаннями. Однак, щоб проводити такі операції, потрібно мати сучасне медичне обладнання та інструментарій, а також відповідне фінансування.
– У нас дуже хороший персонал, кваліфіковані лікарі та медсестри. Всі хочуть навчатися і розвиватися. Хотілося б більше новітнього обладнання, з яким рівень надання медичних послуг буде розширюватися, а ми рухатимемося вперед. Зокрема, якщо добре розвинена хірургія, то до цієї лікарні і пацієнти більше схильні, особливо зараз, коли хворий має право вибору і за направленням сімейного лікаря може звернутися у будь-яку лікарню, – зауважив Олег Олександрович.
З теплом згадує Олег Олександрович своїх вчителів – знаменитих хірургів Горлюка Володимира Володимировича та Міськова Анатолій Петровича, які своє життя віддали служінню людям, гуртували навколо себе колег, показуючи цим приклад молодим хірургам.
Нині реформа медицини також вимагає, щоб усі лікарі щороку проходили профільне навчання, підвищували свою кваліфікацію, їздили на спеціальні курси. Ситуація з коронавірусною пандемією посприяла тому, що наразі велика кількість навчань проводиться онлайн і лікарі мають можливість, не виїжджаючи, підвищувати свій рівень знань та кваліфікації.
Лікар наголошує, що насамперед пишається своєю сім’єю, де знаходить підтримку та розраду після робочого дня. Син також обрав професію лікаря і зараз навчається в медичному університеті.
У вільний час Олег Олесандрович любить подорожувати, займатися спортом, слухати улюблену музику і мріє, що настане час, коли лікарі в Україні працюватимуть в лікарнях на рівні європейських стандартів та матимуть відповідне матеріальне забезпечення.