П’ятниця, 29 Березня
Shadow
Головна » Актуально » » Шепетівський район. Чи здорожчає для жителів краю борщ?

Шепетівський район. Чи здорожчає для жителів краю борщ?

Шепетівський район. Чи здорожчає для жителів краю борщ?

В Україні значно здорожчали окремі овочі, які входять до так званого “борщового набору”. Рекорд за зростанням ціни встановила капуста, яка здорожчала на 128%. Про це у своїй колонці на НВ заявив експерт Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Institute Роман Нейтер. 

– Капуста зростала у вартості більше, ніж вдвічі, з року в рік. І цьому зростанню є пояснення. У минулі роки, починаючи з 2018, посівні площі та обсяги виробництва капусти зростали, а минулорічні площі посівів були найвищими за останні п’ять років. З ростом виробництва знижувалися ціни на капусту. Минулого року, через найвищий за останні роки врожай, ціни були рекордно низькими. Як наслідок, виробники вимушені були продавати врожай собі у збиток. Тож, змінили структуру посівів, розпочавши саджати менше капусти, — пояснив експерт. 

Подібна ситуація, викликана скороченням посівів, спричинила і зростання ціни на буряк та цибулю. Ці овочі зросли у вартості більш, аніж на чверть. При цьому, картопля та морква, навпаки, здешевшали.

Не можна сказати, що «індекс борщу» сильно виріс у 2021 році. Швидше за все, високий показник цього індексу є наслідком низької бази для порівняння. Якщо використовувати індекс, що розраховується сайтом Мінфін, то з року в рік ціна борщового набору зростала на 25,8%. Але, починаючи з 2019 року, незважаючи на інфляцію, індекс падав з року в рік у номінальному вимірі. Порівнюючи індекс у січні 2022 проти січня 2019, приріст ціни склав всього 8% у номінальному вимірі. Якщо ж врахувати інфляцію, то на початку січня 2022 року борщ навіть здешевшав, порівнюючи з початком січня у 2019 і з 2018 роках, – говорить Нейтер.

Окрім того, до складу борщу входить і олія, вартість на яку зросла майже вполовину впродовж попереднього року.

Тож, чи є зростання індексу борщу істотним? Ні. Але це зростання не є істотним виключно через композицію цього індексу, більшу частину якого складають овочі. Натомість, за підсумками 2022 року, ми можемо очікувати значного зростання ціни на всю аграрну продукцію, що торгується на світових ринках, через низку факторів — зростання цін на сировину, енергоносії та порушення ланцюгів поставок у зв’язку з пандемією. Як наслідок, на всі товари переробки, що виготовляються з цієї продукції. А от коли закінчиться період високих цін на продукти харчування, станом на сьогодні чітких прогнозів немає, – додає експерт.

Також за темою:

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.