П’ятниця, 29 Березня
Shadow
Головна » Актуально » » Від примочок до сучасних технологій: як змінювалась стоматологія у Шепетівці за останні 100 років

Від примочок до сучасних технологій: як змінювалась стоматологія у Шепетівці за останні 100 років

Від примочок до сучасних технологій: як змінювалась стоматологія у Шепетівці за останні 100 років

Сьогодні, 9 лютого, в Україні ми відзначаємо День стоматолога. У дитинстві ми боялись цих лікарів чи не найбільше, а нині розвиваємо культуру стоматологічної просвіти, адже знаємо, що саме від здоров’я наших посмішок залежать і загальний стан, і самопочуття. Як розвивалось “зуболікування” у Шепетівці впродовж останніх ста років? Ми проаналізували історичні джерела та розвідки на цю тему, аби змалювати медичну картину міста.

Тривалий час лікуванням зубів займались знахарі. Вони практикували траволікування та “заговори”. Також, аби видалити зуб, люди могли звернутись до цирюльників, які, окрім стрижки та гоління, могли надати і таку послугу.

Офіційно стоматологія, як медичний напрям, став можливим із 1857 року, коли до Зводу законів Російської імперії внесли статтю, яка окремо затверджувала перелік вимог на одержання «права на зубоврачування». Про це йдеться у “Стоматологічних нарисах” України. У Подільській губернії, куди входила частина сучасної Хмельницької області, лише один зубний лікар отримав таке посвідчення. На той час у регіоні мешкало 1 млн 889 тисяч людей. Про Волинську губернію, куди входив сучасний Шепетівський район, інформації у відкритих джерелах немає.

Відомо, що у 1910 році у Шепетівці був лише один дантист. Про це свідчить перепис населення, оприлюднений істориками Музею Пропаганди. У 1919 році у Києві відкривають Державний Зуболікарський Інститут. До цього в Україні функціонують зуболікарські школи в Києві, Харкові та Одесі. Водночас, в нашому регіоні вже було доступне протезування.

– «Зубний технік Х. Д. Кац виготовляє найрізноманітніші каучукові та золоті штучні зуби» — наголошувало житомирське видання «Свободная Волынь» 19 грудня 1918- го», – йдеться у книзі історика Володимира Ковальчука “Неофіційна історія Шепетівки”.

– Станом на 1925 рік у Шепетівці в амбулаторії та лікарні на 50 ліжок працювало 7 лікарів, 3 повитухи, 2 зубних лікаря та 9 інших медпрацівників, – розповідають у Музеї Пропаганди.

У цей час послугами медиків були задоволені не всі краяни, розповідає Володимир Ковальчук. Як приклад, наводить історію жителя села Жилинці.

«Пана Івченка, мешканця села Жилинець, у 1925 році, коли ще не ходили маршрутки і на рейсові автобуси не було навіть натяку, здивував шепетівський дантист. Цьому ескулапові поскаржився на гострий біль у зубі, попросив його вирвати. Але лікар вирішив, що зуб можна врятувати. Порадив щодня приходити «на закладання вати». Щоб сказав цей лікарь, коб йому самому прийшло кожного дня по 9 верстов ходити!?», – образився селянин (пише Ковальчук).

Про розвиток стоматологічного напряму у роки Першої світової війни, Голодомору та Другої світової війни відомо небагато. У 1931 році в Шепетівці відкривають Шепетівський медичний технікум з одним фельдшерсько-акушерським (лікувально-профілактичним) відділенням. Уже у 90-х роках його перейменовують на училище, де сьогодні навчають медиків за фахом “стоматологія” та “ортопедична стоматологія”. У цей час у місті працює державна стоматологія та кабінети лікаря-стоматолога у школах.

Сьогодні у Шепетівці отримати стоматологічні медичні послуги можна у 20 локаціях. Це клініки та лікарі приватної практики. Сучасним шепетівчанам доступні зручні крісла, комфортне медичне обслуговування та лікування складних клінічних випадків, про яке наші предки могли лише мріяти.

Читайте також:

Популярні пости

Вибачте. Даних поки немає.